Гердан: історія та значення

Гердан: історія та значення

         З давніх давен люди носили прикраси до одягу. Кожна цивілізація мала свої особливі аксесуари. Вони відрізнялися коштовністю, дивували оточуючих. Також виступали оберегами від злих духів, чарували на успіх. В українській культурі прикраси займають стале місце. Коралі, згарди, дукачі підкреслювали красу українок та довершували їхні образи.

Однією з найпопулярніших шийних прикрас є гердан. Це сплетені полоски з бісеру. Раніше ними чоловіки прикрашали капелюхи, а жінки одягали на шию. На сьогоднішній час чоловіки не одягають гердани.

Гердан користувався популярністю в Західній Україні, особливо на Гуцульщині та Буковині. На Східній Україні це була невідома прикраса. Вважається, що в Україну гердан прийшов з Угорщини, де популярні силянки з бісеру. Також в Румунських Карпатах поширена схожа прикраса під назвою маржела.

Історія гердан

Батьківщиною бісеру є Стародавній Єгипет. З непрозорого скла виготовляли невеличкі перлинки, що мали назву «Бусер». Звідси і походить назва. Герданами прикрашали одяг фараонів. З Візантії бісер передавався в Європу. Тут бісерна вишивка стала популярно у XVIII столітті. Після того у Венеції почали виготовляти бісер. Згідно археологічних розкопок на території України бісер був популярний ще в часи Київської Русі. Існують докази того, що в ті часи скляна справа була широко розвинена.

Широкої популярності в Україні бісер набув в кінці XVIII – першій половині ХІХ ст. Ним прикрашали предмети побуту, вишивали, в’язали, ткали, плели. Нанизували бісер на ліску (кінський волос) або на міцну нитку, змочену в віск.

Значення малюнків

Як правило, гердан – це геометричний орнамент різних кольорів. В ньому зашифровані різноманітні символи. Горизонтальна лінія – це земля, хвиляста – вода, хрест означав вогонь, ромб або квадрат – сонце. Яскраві насичені кольори – це вибір гуцулів. Буковинці надають перевагу зеленим рослинним орнаментам.

Тож яке знечення кольору гердан:

  • Червоний – колір любові, вогню, тепла. Збуджує, зміцнює імунітет, відживлює.
  • Чорний та білий – це нейтральні кольори, які дуже часто зустрічаються. Вони символізують протилежності: сум та радість, день та ніч. І головне вони вдало гармонують з усіма кольорами.
  • Зелений – колір весни, природи, радості. Він заспокоює.
  • Синій – колір постійності, медитації, неба та водоспадів. Сприяє концентрації розумових та фізичних можливостей. Підвищує життєву силу.
  • Голубий – колір повітря, вірності та душі. Для активних та енергійних людей він заспокоює, а для скромних – навпаки активізує.
  • Жовтий – колір сонця та літа. Укріплює нервову систему.
  • Оранжевий – колір гарного настрою. Вважається, що покращує травлення їжі.

Купити гердан в faino.if.ua за доступною ціною

Ви можете замовити гердан на нашому сайті, на сторінках в соціальних мережах чи за телефоном. Приймаємо оптові замовлення. Зателефонуйте нашим менеджерам 093-986-90-62 та 097-601-87-97 і вони нададуть повну інформацію з приводу будь-яких запитань.

Залишити повідомлення

*

TOP
X