Мотанка: український оберіг

Мотанка: український оберіг

Мотанки

Мотанки – це мабуть, другий найвідоміший символ України після вишиванок. Це символ надії на краще, благополуччя та добра. Без обличчя, але в гарній народній одежі, мотанка існувала ще в стародавні часи. Зроблена з тканини. Назва походить від слова “мотанки”.

Перші прототипи мотанок з’явилися на території Чернігівської області. Вони в різних проявах зустрічаються в багатьох світових культурах. Наприклад, стародавні греки виготовляли схожі ляльки для принесення в жертву богам. В Україні мотанка є оберегом.
Чому ж вона без обличчя? Ніколи на мотанках не зображали ні очі, ні брови, ні вуста. Предки вважали, що така лялька ніколи не буде схожа на людей, відповідно не принесе ніякої шкоди. Також вважалося, що крізь очі може вселитися злий дух.
Мотанки були пов’язані з обрядом плодючості. Такий висновок роблять дослідники, оскільки у деяких слов’янських народів на весіллі молодятам дарували замотані у ганчір’я колодки для продовження роду.

Мотанки пов’язують з куклами, котрі робилися з колосся. О. Найден звертає увагу, що «куклою» у народі називали жмуток колосся, який залишали на краю поля, закручували по ходу сонця і прикрашали яскравими стрічками. Згодом використовували у ритуалах, присвячених майбутньому врожаю. Проте це не вірно, оскільки мотанка виготовляється обов’язково з тканини і її не спалювали як кукли.

Виготовлення мотанок

  • При виготовленні мотанки був ряд правил. По-перше, ляльку потрібно було зробити за один раз, не можна відкладати на пізніше чи робити перерви. Адже те, що робиться пізніше перекреслює початкову роботу, відповідно сила оберегу втрачається.
  • Не можна виготовляти мотанки у святкові дні чи у середу та п’ятницю. Ще цікавим є факт, що негоже мотати ляльки вночі, адже в цей період виходять русалки та відьми на прогулянку.
  • Також тканину дозволялося тільки рвати на клаптики і змотувати, а використовувати ножниці, голки чи інші колючі предмети – вважалося поганим знаком.

Взагалі правила виготовлення мотанок передавалися з покоління в покоління від матері до доньки. З давніх давен до сьогодення гарною традицією вважається подарунок ляльки-мотанки доньці на весілля. Подарована лялька вважалася оберегом сім’ї і молодята зберігали її протягом всього життя.

Сьогодні отримати в подарунок ляльку-мотанку вважається дуже добрим знаком. Адже своєю колоритністю вона не тільки прикрасить будь-яку домівку, але й оберігатиме та захищатиме від усіх негараздів. В нашому магазині Ви зможете як обрати мотанку з наявних так і зробити індивідуальне замовлення. Ми з радістю швидко та оперативно втілимо всі Ваші забаганки.

Залишити повідомлення

*

TOP
X